Digitálna účtovná kancelária – vitajte v 21. storočí

digitalny svet aj v účtovníctve

Účtovníctvo, najmä na Slovensku, dlho patrilo medzi „konzervatívne“ odbory. Razantný vstup technológií aj do bežného života však zmenil všetko a ani táto tradičná súčasť podnikania neostala bokom. V biznise už takzvané digitálne účtovníctvo funguje dlhšie, no od 1.1. 2022 už konečne na túto vlnu naskočil aj štát a konečne sa tak snáď dočkáme toho, čo je vo vyspelom svete už bežné. Teda toho, že „kolovať“ má dokument a nie človek, respektíve občan.

Ak sa pýtate, ako sa digitalizácia účtovníctva dotkne vás, ako zákazníka, odpoveď je jednoduchá. Výrazne. Ušetríte. Možno ani nie priamo na účtovníctve, ale minimálne na čase a pohonných hmotách určite áno. Digitálne účtovníctvo totiž odbúrava nutnosť s každou jednou faktúrou či iným dokladom utekať k účtovníkovi. Na to, aby sa dáta dostali od vás k účtovníkovi dnes už stačí iba e-mail, alebo často ešte lepšie, jednorazový prístup priamo do aplikácie, kam dokumenty dokážete implementovať.

Doklado vám urobí poriadok v bločkoch

My v DUOFin sme sa podieľali na vývoji jednej z takýchto aplikácií, konkrétne na softvéri Doklado – www.doklado.sk. Doklado je aplikácia pre spracovanie a export bločkov do účtovníctva, ktorá šetrí čas účtovníkovi aj klientovi. Umožňuje jednoduchý import bločkov do účtovníctva a zároveň vytvára elektronický archív. Konečne tak odpadne nezmyselné kopírovanie dokladov kvôli vyblednutiu. Ak ste niekedy nahrievali bloček žehličkou pri daňovej kontrole, alebo museli utekať k účtovníkovi pretože ste potrebovali reklamovať tovar, určite chápete, o akú užitočnú funkciu sa jedná.

Doklado tiež umožňuje sledovanie nákupov pre jednotlivé zákazky. Ak napríklad vaši zamestnanci nakúpia materiál na stavbe, doklad od neho nahrajú do aplikácie a stavbyvedúci má informácie ihneď k nahliadnutiu bez toho, aby musel odpustiť kanceláriu alebo čakal na koniec týždňa, kým sa stretnú na porade a doklady zapíšu do nezmyselných excelov.

Účtovanie sa za poslednú dekádu výrazne zmenilo

Ak si účtovné kancelárie pamätáte ako priestory plné papierov, zakladačov a bločkov, asi by ste boli prekvapení, ako moderná účtovná firma vyzerá dnes.

Elektronizácia účtovných dokladov zmenila nielen účtovanie, ale aj naše kancelárie. Šetrí náklady, čas zamestnancov a aj prírodu. Pokiaľ navyše využíva cloudové riešenie, zamestnanci môžu pracovať prakticky odkiaľkoľvek, čo je žiaľ v dnešnej dobe viac ako potrebné. Mimochodom cloudu sa báť nemusíte, dnešné zabezpečenie je na vysokej úrovni a o svoje citlivé dáta neprídete. Všetky informácie v profesionálnych cloudoch sú niekoľkokrát šifrované, takže aj v prípade, že by sa dostali do rúk niekomu, kto ich chce zneužiť, prakticky neexistuje spôsob, ako by ich otvoril.

Veľmi dôležitou súčasťou digitálneho účtovníctva je reporting. Veľa firiem potrebuje svoje mesačné výsledky, pohľadávky, záväzky po splatnosti, či výkazy mzdovej agendy sledovať na týždennej, či dokonca dennej báze. V papierových časoch to pri externom spracovaní účtovníctva bolo zložité a preto si za to účtovníci radi fakturovali vysoké sumy. V čase cloudových riešení je to otázkou pár sekúnd. Buď dostane klient prístup priamo do sekcie účtovného programu, alebo sa niekde na cloudovom úložisku vytvorí zdieľaná zložka, kde sa dáta, ktoré potrebuje budú pravidelne exportovať k nahliadnutiu.

Chcete o digitalizácii účtovníctva vedieť viac?

Digitalizácia účtovníctva je široká téma, o ktorej sa dá písať dlho. Ak vás zaujíma to, ako digitálne účtovníctvo funguje na konkrétnych prípadoch, napíšte nám. Ukážeme vám, ako elektronické účtovanie využívame my, a poradíme, ako ho do svojho podnikania viete začleniť aj vy.

One thought on “Digitálna účtovná kancelária – vitajte v 21. storočí

  1. Pingback: Čo prináša digitalizácia účtovníctva? - DUOFin s.r.o.

Comments are closed.