Je naozaj nevyhnutné, aby bol účtovník z rovnakého mesta ako vy?

ako a kde je najlepšie si vybrať účtovníka

               „… hľadám účtovníka Bratislava, účtovná kancelária Topoľčany, spracovanie účtovníctva Humenné…“

                                                                                   …alebo…

                                       Je naozaj nevyhnutné, aby bol účtovník z rovnakého mesta ako vy?

O práci účtovníkov koluje množstvo mýtov. Verte nám, sami sa s nimi stretávame denne. Jeden z tých úplne najrozšírenejších je, že je dobré mať účtovníka v meste, v ktorom sídli vaša spoločnosť. Alebo aspoň z blízkeho okolia.

Toto platilo možno niekedy na začiatku tohto storočia, keď boli online nástroje umožňujúce online prenos dokumentov v plienkach a všetko sa riešilo nosením papierov do účtovných kancelárií. Dnes, keď drvivá väčšina pracovnej komunikácie medzi ľuďmi prebieha online, a sú dostupné pokročilé cloudové riešenia však takéto tvrdenia stoja na vode. Vedieme účtovníctvo mnohým firmám, ktoré majú sídla stovky kilometrov od nás, celá spolupráca prebieha online, preto vieme o čom hovoríme.

Nutnosť mať účtovníka tam, kde sídlite, v súčasnom, covidom poznačenom svete, stratila akékoľvek opodstatnenie. Blízky kontakt bol, je a asi ešte chvíľu bude obmedzený a tak je úplne jedno, či ste v Bratislave alebo v Košiciach a váš účtovník sedí od vás kilometer, alebo 300 kilometrov.

Základom je komunikácia

Osobné stretnutia boli na Slovensku silne zakorenené. Niektorí naši klienti si ani nevedeli predstaviť, že veci sa dajú vyriešiť bez toho, aby bolo potrebné sa stretnúť. Jasné, kopec vecí sa riešilo cez telefón, ale tie závažnejšie osobne. Ibaže aktuálna epidemiologická situácia všetko zmenila. A to prakticky zo dňa na deň.

Aj tí najzarytejší zástancovia stretávania sa museli preorientovať, pretože konkurencia nepočká a ak sa dá, firma musí fungovať ďalej. Stretnutia sa preniesli do online priestoru, kde sa cez programy ako Zoom, MS Teams, prípadne Google Meet či Apple Facetime dá vyriešiť všetko rovnako, ak nie ešte lepšie, ako by ste k nám museli prísť osobne.

Výhod je veľa. Odpadá cesta, ktorá často zaberie polhodinu sem a polhodinu tam, aj keď ste v rovnakom meste. Rozprávate sa s účtovníkom z pohodlia domova, nemáte stres z toho, či ste na niečo nezabudli a všetko potrebné si viete u seba rýchlo dohľadať. A navyše, ľudia pri online komunikáciu nemajú tendenciu rozprávať sa o zbytočných veciach, takže je stretnutie produktívnejšie a kratšie. Ušetríte si kopec času aj nervov.

Prenos dokumentácie nikdy nebol jednoduchší

Ako sme už spomenuli, možnosť nájsť si napr. finančne výhodnejšieho účtovníka bola kedysi obmedzená nutnosťou voziť/nosiť fyzickú dokumentáciu. Našťastie 21. storočie už dorazilo naplno aj na Slovensko a tak vďaka cloudovým úložiskám je všetko jednoduchšie.

Dokumentáciu dnes stačí vložiť na zdieľané úložisko a okamžite má k nej prístup každý komu to dovolíte. Ak sa bojíte bezpečnosti cloudu, k tomu len toľko, je oveľa, oveľa, oveľa vyššia, ako bezpečnosť notebooku bežného, ale aj pokročilého používateľa pripojeného na internet. Svoje vlastné cloudy ponúka Microsoft (OneDrive), Apple (iCloud), Google (Googe Disc), ale existujú aj ďalší skvelí provideri, ako napr. Dropbox. Môžete si tak vybrať čo vám vyhovuje.

Navyše, nutnosť posunúť sa na vyššiu úroveň pochopili aj firmy, ktoré vytvárajú účtovné softvéry a tak je mnohokrát už priamo v účtovnom programe možné nastaviť prístupové práva tak, aby mal klient možnosť nielen vidieť, ale aj editovať dáta, čo umožňuje spoluprácu v rádoch sekúnd.

Keď už nič iné, tak prenos súborov, dokonca aj kapacitne väčších, dnes umožňujú aj komunikátory, ako WhatsApp, Viber, alebo Facebook Messenger. Možnosť spolupracovať z rôznych kútov, nie krajiny, ale sveta nikdy nebola dostupnejšia.

Nebojte sa online priestoru

Svet sa zmenil a je potrebné sa mu prispôsobiť. Nenechajte sa obmedzovať svojou lokalitou. Nehľadajte kompromisy, ale kvalitu. Ak ju neviete nájsť okolo seba, obráťte sa na nás. Účtovníctvo vedieme našim klientom online už niekoľko rokov a so všetkým potrebným vám radi pomôžeme. Posuňte svoju firmu na vyšší level a využite možnosti, ktoré ponúka online priestor.

Sledujte našu stránku alebo Funpage na Facebooku, čoskoro Vám prezradíme viac o aplikáciách, ktoré využívame na prenos dát z vašich dokladov do nášho účtovného softvéru bez nutnosti manuálneho prepisovania údajov. Iba vďaka tomu vieme našim klientom ponúknuť kvalitné služby za prijateľné ceny.