Externe vedené účtovníctvo alebo interne. Čo si vybrať?

extene vedené účtovníctvo alebo internú účtovníčku. čo je lepšia možnosť?

Je to dilema pred ktorú sa musí postaviť každá firma. Mnohokrát ešte predtým, ako vôbec vznikne. Odpoveď na ňu nie je jednoduchá, no ak si dobre postavíte všetky pre a proti bude zrazu úplne jasná.

Účtovníctvo je práca, resp. služba, ktorá sa robiť musí. Či chcete, či nie, je súčasťou podnikania vo svete aj na Slovensku. Preto je naozaj vhodné poriadne sa nad spôsobom vedenia účtovníctva zamyslieť a nevynášať rýchle súdy.

Interné účtovníctvo ako výhoda?

Účtovníctvo vedené vo vnútri firmy sa vám na prvý pohľad môže zdať, ako lepší nápad. Všetky vaše údaje máte pod vlastnou strechou, účtovník je po ruke, okrem účtovníctva zvládne aj ďalšie menšie administratívne práce, jednoducho, vyzerá to bezpečnejšie.

Lenže realita býva iná. Zložitejšia. Ako všetko. Najmä pre malé a stredné firmy, môže byť interne vedené účtovníctvo príťažou. Stačí totiž, aby účtovník z nejakého dôvodu „vypadol“ a komplikácie sú na svete. PN-ka, OČR-ka, alebo akékoľvek iné absencie trvajúce dlhšiu dobu môžu poriadne zamávať s firemnými účtovnými procesmi. A to je len jedna z potenciálnych „mín“.

Ďalšou sú náklady. Možno sa vám môžu zdať ceny za externé vedenie účtovníctva vysoké, ale porovnajte si to s nákladmi na interného zamestnanca. Najprv počítajte mzdové náklady + samozrejme odvody. Tie bývajú okolo 40 % z hrubého platu zamestnanca. Mzdou to však zďaleka nekončí. Legislatíva sa mení každým rokom a udržať účtovníka „v obraze“ nie je lacná záležitosť. Konferencie, školenia, workshopy, ale aj odborná literatúra sú veci, bez ktorých sa dobrý účtovník nezaobíde.

Nekončíme. Účtovník musí na niečom pracovať. Takže technika. A verte nám výbava účtovníka, to nie je iba počítač. To je aj kvalitný router, tlačiareň, skener, telefón, často aj auto a kopec ďalších technických prostriedkov, ktoré treba k prihláseniu sa do rôznych štátnych portálov.

Nuž a nezabudnime na účtovný softvér. Každý z vývojárov účtovných programov vás síce láka na to, že základné účtovníctvo sa v ich programe dá viesť za minimálny poplatok, prípadne zadarmo, ale neverte tomu. Po pár mesiacoch prídete na to, že mantinely, ktoré máte v „Mini“ verziách, sú natoľko úzke, že sa  nákupu minimálne stredného variantu účtovného programu nevyhnete.

Firmy vyvíjajúce účtovné softvéry žijú, tak ako všetky iné spoločnosti, zo zisku. Aj oni už začali prechádzať na model mesačného predplatného ich softvéru. Preč sú časy, kedy ste si kúpili program za plnú sumu a dostali ste fyzickú kópiu, ktorá fungovala kým dostávala podporu. Dnes funguje cloud a mesačné predplatné. Prestanete platiť? K údajom sa síce dostanete (niekoľko mesiacov), ale neskôr to už nemusí byť také jednoduché.

Externé účtovníctvo je dobrá alternatíva

Takmer všetky vyššie spomenuté náležitosti pri vedení účtovníctva externou účtovnou firmou (pozor, nie externým účtovníkom) odpadávajú. Účtovná firma žije svoj vlastný firemný život, mimo toho vášho, a všetky veci si rieši vo vlastnej réžii.

O technické, softvérové, ani ďalšie vybavenie sa nemusíte starať. Školenia idú úplne mimo vás a sledovanie všetkých daňových a účtovných zákonov vás trápiť nemusí. Navyše vás dobrí externí účtovníci kvalitne a plnohodnotne zastúpia pred orgánmi štátnej správy, alebo pri akýchkoľvek, s účtovníctvom súvisiacich, konaniach.

Vašou starosťou je preto väčšinou iba dodať načas všetky potrebné podklady a platiť mesačne dohodnutú čiastku. O tom, že vás to bude, po zrátaní všetkého vyššie napísaného, stáť menej nepochybujte.

Aj keby na začiatku nie, časom bude externé účtovníctvo vždy lacnejšie, ako interný zamestnanec. Ušetríte totiž nielen peniaze ale aj čas a namiesto účtovníka si možno budete môcť dovoliť zamestnanca potrebného priamo pre vykonávanie vašej podnikateľskej činnosti.

Dvakrát rozmýšľaj, raz vyberaj

Sme účtovná spoločnosť, ktorú sme však založili po tom, ako sme pôsobili v klasických zamestnaneckých pozíciách v iných firmách. Vieme preto veľmi dobre posúdiť a porovnať náklady, ktoré najmä malé a stredné firmy vynaložia na vedenie účtovníctva externe aj interne.

Svoju prácu robíme poctivo, kvalitne a ručíme za to, že je odvedená správne. Sme dobrou voľbou aj pre vašu účtovnú agendu a budeme radi, ak nás kontaktujete a porozprávame sa o tom, ako vám vieme pomôcť.