Automatizácia a digitalizácia účtovníctva – nevzdajte sa hneď na začiatku

Automatizácia a digitalizácia účtovníctva… sú v tejto dobe veľmi často skloňované slovné spojenia. Podnikatelia sa tešia, účtovníci sa trošku obávajú, občas oprávnené, občas aj nie.

V našej účtovnej kancelárií sa snažíme byť otvorení všetkému novému, čo prichádza, aby sa nám jedného dňa nestalo, že sme zmeškali vlak. Keď píšem tieto slová, trošku sa usmievam, lebo verím tomu, že ak je klient dlhodobo spokojný so svojím účtovníkom, cíti, že účtovník je jeho partnerom na neľahkej ceste podnikania, nerozhodne sa pre zmenu, iba preto, že účtovník nepoužíva všetky aplikácie, ktoré sú dostupné na trhu.

Naša cesta automatizácie účtovných procesov začala už takmer pred 10 rokmi, keď sme rozhodli klientov presviedčať, že dávať účtovníkovi bankový výpis vo formáte PDF už nestačí.  Klienti sa postupne naučili ako stiahnuť aj výpis vo formáte XML alebo ako si vyžiadať v Slovenskej sporiteľni služby databankingu, z ktorej sa dali dáta sťahovať  priamo do účtovného softvéru. Možno sa to bude zdať neuveriteľné, ale samotní pracovníci banky boli občas prekvapení, že také niečo majú a často sa nás pýtali, načo nám to vlastne slúži.

Postupne začali pribúdať rôzne ďalšie nástroje, ktoré vedeli zjednodušiť podnikanie našich klientov a pomôcť aj nám účtovníkom. Vznikli rôzne fakturačné aplikácie, ktoré umožnili klientom vystavovať faktúry jednoducho z mobilu (www.superfaktura.sk, www.ikros.sk) a dáta z nich bolo možné importovať do účtovného softvéru. Buďme k sebe úprimní, vždy je väčšie riziko chyby pri prepisovaní údajov, ako pri ich importe.

Vďaka niektorým klientom, ktorých sme mali možnosť spoznať pri budovaní účtovnej kancelárie, sme mohli pracovať aj s prvým a toho času jediným online ekonomickým softvérom dostupným z webového prehliadača www.profit365.eu I napriek tomu, že sme s Profit365 nestali najlepšími kamarátmi, veríme, že existuje veľká skupina užívateľov, ktorým práca s ním vyhovuje.

Profit365 už v roku 2017 podporoval prepojenie s DOCKitIN, aplikáciou na vyťažovanie údajov z dokumentov. A hoci možno uvedenej aplikácií  nepodarilo presadiť do sveta účtovníkov na Slovensku, ukázala nám akým smerom sa bude uberať digitalizácia dokumentov.

Za jej veľmi úspešného nástupcu, s ktorým sme začali pracovať v roku 2020, považujeme Rossum. Jej tvorcom je pražská technologická firma. Aplikácia je založená na umelej inteligencii, ktorá sa postupne „učí“ a čím viac dokladov cez ňu prejde tým menej chýb urobí pri vyťažovaní údajov. Napriek tomu, že Rossum sa zameriava najmä na veľké spoločnosti, jej klientmi sú napríklad Siemens, Veolia či Bosch, využívajú ju aj niektoré aplikácie dostupné aj pre účtovníkov (www.grit.eu, www.wflow.sk , ELIS). Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že neklamú, ak tvrdia, že úspešnosť vyťažovania údajov je okolo 90%. Platí to však iba pri tuzemských faktúrach. Úspešnosť vyťaženia zahraničných dokladov je  výrazne nižšia. Aplikácia rozozná, že jedná o dobropis iba v prípade, ak sú čiastky uvedené mínusom a na vyťažovanie hotovostných dokladov tkz. bločkov je takmer nepoužiteľná, vzhľadom na pomer kvality vyťažených údajov vo vzťahu k cene za vyťažený doklad.

Aplikáciou z trošku iného súdka, je aplikácia DingoDot (www.dingodot.com), ktorá predstavuje zberný mailbox na faktúry a bločky. Šetrí Vám čas tým, že namiesto vás vyhľadáva vo vašich mailoch všetky vaše faktúry.

Ako hlavný účtovník v spoločnosti DUOFin sa podieľam aj na nastavovaní procesov. Vždy sme chceli držať krok s dobou a nevedeli sme vopred, ktoré aplikácie budú úspešné a ako rýchlo sa budú zlepšovať,  až sme sa dostali  do zvláštnej situácie. Účtovali sme v troch rôznych softvéroch, doklady s klientmi sme vymieňali cez zdieľané priečinky na OneDrive, niektorí klienti nám stále nosili doklady aj fyzicky a svoje faktúry vystavovali v rôznych aplikáciách. Snáď najväčšiu mieru automatizácie procesov sa nám podarilo dosiahnuť pri účtovní  eshopov, či už vo vzťahu k prenosu faktúr z jednotlivých platforiem do účtovného softvéru, alebo vo vzťahu k spracovaniu pohybov z platobných brán.

Stále sme však neboli so žiadnym riešením úplne spokojní a tak sme oslovili na spoluprácu tím, ktorí dnes stojí za úspešnou aplikáciou www.doklado.sk

Ide o aplikáciu, do ktorej viete jednoducho pridávať bločky svojím mobilom cez QR na bločku. Nie je potrebné si kupovať žiadne ďalšie zariadenie, na všetko vám postačí váš mobil. Pri tejto technológií je možné dosiahnuť kvalitu vyťaženia údajov 100%. Bločky, ktoré neobsahujú QR kód (pošta, parkovací automat, tankomat) je možné pridávať jednoduchým odfotením cez mobil. A prijatú faktúru, ktorá príde na váš mail, iba jednoducho prepošlete na vopred určenú mailovú adresu a doklad je do pár sekúnd v aplikácií a váš účtovník, môže spracovávať vaše účtovníctvo priebežne.

Záver:

Áno, súhlasíme, že nie každé riešenie je bezchybné a vhodné pre každého. Ale možnosti je stále viac a viac  a je potrebné iba skúšať a vybrať si to vhodné pre svoj druh podnikania.

Nedávno Slovenská asociácia finančníkov organizovala konferenciu na tému automatizácie a digitalizácie účtovných procesov a jeden z rečníkov povedal vetu, ktorá vo v mne rezonuje dodnes: „ Najväčšou prekážkou digitalizácie účtovníctva, sú účtovníci samotní“.

Veríme, že po prečítaní tohto a ďalších článkov, ktoré pre Vás pripravujeme, namotivujeme viacerých účtovníkov, aj tých konzervatívnejších,  aby sa nebáli skúsiť niečo nové. A postupne Vám ukážeme, ako pracovať s aplikáciou Doklado a predstavíme novinky, ktoré pripravuje pre svojich užívateľov.